Державний історико-культурний заповідник «Межибіж»

2367
Меджибізька фортеця. Вид з місця злиття Південного Бугу та Бужка, від якого зявилася назва міста. Фото Ігоря Западенка
Меджибізька фортеця. Вид з місця злиття Південного Бугу та Бужка, від якого зявилася назва міста. Фото Ігоря Западенка

Державний історико-культурний заповідник «Межибіж» створено у 2001 році на базі комплексу пам’яток фортеці у смт. Меджибіж.

Меджибізька фортеця – пам’ятка історії, архітектури та культури XIV-XVI-XIX століть – то вже унікальний музей під відкритим небом. Побудована вона між річками Південний Буг і Бужок (колись – Бог і Божок) на мисі, з якого відкриваються надзвичайної краси краєвиди. Ця пам’ятка архітектури є прикладом перехідних типів замків з оборонними стінами і вежами до замків-палаців. Незабутні враження справляють окремі споруди і весь комплекс фортеці. Вона наче гість з минулого у теперішньому світі, тому щороку вабить до себе тисячі допитливих людей.

Меджибізька фортеця з висоти пташиного польоту. Фото Анатолія Дутчака
Меджибізька фортеця з висоти пташиного польоту. Фото Анатолія Дутчака

Фондова колекція заповідника налічує понад 8 тисяч одиниць зберігання і складається з 17 груп основного фонду. Серед них є цінні колекції храмових і хатніх ікон, нумізматики – монети Римської імперії, литовсько-польської доби, боністики, живопису радянського періоду, етнографії.

150-річна пляшка з вином знайдена під час розкопок у палаці Сенявських-Чарторийських
150-річна пляшка з вином знайдена під час розкопок у палаці Сенявських-Чарторийських

У заповіднику діє історичний музей, що має шість залів, розташованих у північно-західному корпусі фортеці. Відвідувачі мають можливість ознайомитися з археологічними експонатами, знайденими під час розкопок на подвір’ї фортеці, околицях Меджибожа та під час дослідження «Замчища Ракочі», розташованого за два кілометри від містечка. Також музей ілюструє події Національно-визвольної війни 1648-16576 рр., перебування містечка в складі Російської імперії, побут єврейського населення. Поруч демонструються меблі, посуд, побутові речі жителів містечка. Тематичні експозиції «Ковальство та гончарство», «Ткацтво» надають можливість побачити вироби ковалів XVI-XIX століть фрагмент інтер’єру кузні, керамічний посуд місцевих гончарів, показують весь технологічний процес виготовлення тканини у домашніх умовах, демонструють ткацькі вироби майстринь Поділля. Експозиція «Ікона в хаті подільській і в храмі» демонструє сакральні твори іконописців і народне письмо.

ДІКЗ Межибіж. Музей пам'яті Голодомору 1932-1933 рр. Фрагмент експозиції
ДІКЗ Межибіж. Музей пам’яті Голодомору 1932-1933 рр. Фрагмент експозиції

У північно-східному корпусі також працюють постійні експозиції: «Нетлінні скарби України» – український традиційний одяг подолян в обрядах та звичаях, «Солом’яне диво Меджибожа» – вироби з соломи місцевого майстра-митця Ігоря Майстерука, створені за унікальною авторською технологією. Відвідувачі заповідника мають можливість познайомитися з творами сучасних художників, оглянувши художні зали із тимчасовими виставками, і навіть придбати живописні роботи на виставках-продажах.

ДІКЗ Медибіж. Виставка предметів юдаїки
ДІКЗ Медибіж. Виставка предметів юдаїки

Одним з найвидатніших проектів 2008 року в галузі суспільно-культурного життя України називають створення експозиції «Музей пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років на Хмельниччині» в Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж». Концепція експозиції була розроблена і втілена в життя творчою групою на чолі з народним художником України Миколою Мазуром. В результаті, один з корпусів Меджибізької фортеці перетворено на меморіальний комплекс, в якому символічно поєднані архівні джерела, фотографії, плакати, скульптурні роботи, етнографічні предмети. Загалом для створення експозиції задіяно понад 2000 предметів. Цей музей є прикладом побудови сучасної експозиції правдивої історії України. Щороку його відвідують десятки тисяч різних за віком і фахом людей з різних куточків України і за кордону.

ДІКЗ Межибіж. Лицарська вежа
ДІКЗ Межибіж. Лицарська вежа

Державний історико-культурний заповідник «Межибіж» як науковий центр проводить щорічно 2 науково-краєзнавчі конференції «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України», «Археологічні читання», круглі столи, приурочені визначним подіям в історії України. З 2015 року виступає організатором регіонального музейного форуму «Музей: храм муз», метою якого є збереження й популяризація музейних колекцій та проектів, демонстрація сучасного рівня майстерності музейних фахівців, привернення уваги громадськості до діяльності музеїв України.

Наймасштабніший просвітницький захід у заповіднику проводиться до Дня незалежності України – фестиваль середньовічної культури «Стародавній Меджибіж». Наприкінці серпня до містечка з’їжджаються сотні учасників військово-історичних клубів з різних країн. Під час фестивалю проводяться лицарські бої, концертна програма, працює сувенірний та ремісничий ярмарок. Також заповідник є організатором проведення таких щорічних заходів: Ніч музеїв у Меджибізькій фортеці, присвяченого Міжнародному дню музеїв, родинного свята «День Матері», фестивалю авторської пісні «Чумацький шлях», присвяченого пам’яті археолога, спелеолога, поета і барда, Олександра Авагяна, фольклорного свята «Гарбузова ніч у Меджибізькій фортеці».

ДІКЗ Межибіж. Експозиція Ікона в подільській хаті і храмі
ДІКЗ Межибіж. Експозиція Ікона в подільській хаті і храмі

Діють зали з тимчасовими етнографічними та художніми виставками, також «Музей пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років на Хмельниччині»

вул. Замкова, 1, смт. Меджибіж, Летичівський район, Хмельницька область
телефон: (03857) 97 123
e-mail: mezhybizh@ukr.net
www.mezhibozh.com
Час роботи: 9:00-18:00, п’ятниця 9:00-17:00, вихідний – понеділок

ЧАСТКА

Напишіть відгук