Історико-краєзнавчий музей м. Винники

2095
Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

Історико-краєзнавчий музей м. Винники створено рішенням Винниківської міської ради в 1991 р., згодом  у 1996 р. музей отримав статус установи обласного значення.  В 2016 р. музей було перейменовано на КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей».

В експозиції музею можна оглянути артефакти, пов’язані з минулим нашого краю від найдавніших часів до сьогодення.

Археологічна колекція музею (це близько 44 тис. артефактів) розповідає про історію заселення території міста та околиць від пізнього палеоліту до ХІV ст. н. е. Окрасою експозиції є вотивний скарб, який належить до гальштатсько-латенської доби, унікальна кам’яна статуя, речі побуту, зброя та прикраси.

Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

У залі «Історія Винник ХІV – початку ХХ ст.» експонуються предмети культури та побуту, культові речі, стародруки, різьба по дереву, архівні документи тощо.

Експозиція наступного залу «Видатні люди» через особисті речі, документи та фотографії висвітлює життя та творчість Юліана Дороша, Володимира Левицького, Івана Огієнка, Івана Липу, Олександру Любич-Парахоняк, Миколу Федюка, Ірину Банах-Твердохліб, Катрю Гриневичеву та ін.

Більш допитливий відвідувач, завдяки комп’ютеризації експозиційних залів може ознайомитися з добіркою наукових тематичних статей, оцифрованими архівними документами, а також  довідатись про нові надходження музею.

Упродовж останніх років музеєм було організовано десятки історико-культурних та мистецьких акцій, в тому числі присв’ячених проблемі депортації.

Щорічно Історико-краєзнавчий музей організовує персональні, наукові, етнографічні та мистецькі виставки, проводить тематичні лекції, семінари та екскурсії для школярів. Зокрема, розроблено серію інтерактивних уроків для найменших відвідувачів музею. Для них же проводяться майстер-класи з гончарства, ткацтва, писанкарства, малярства на склі, лозоплетіння, ковальства тощо.

Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

З метою збереження, підтримки та розвитку українського ужиткового мистецтва і традиційних ремесел вже декілька років музеєм проводяться фестивалі, ярмарки та театрелізовані дійства.

У 2015 р. працівниками музею розроблено новий туристичний маршрут – «Глинянським шляхом»  (Винники – Журавники – Глиняни – Золочів – Унів – Вижняни), до якого ввійшли нові, цікаві та перспективні музейні об’єкти. Серед них панська садиба ХІХ ст. у с. Журавники та музей ткацтва та килимарства у м. Глиняни.

З метою створення музею ткацтва та килимарства в Глинянах організовано декілька етнографічних експедицій, на даний час зібрано більше тисячі артефактів, на основі яких ведеться робота по створенню майбутньої постійно діючої експозиції. В колекції майбутнього музею вже налічується десятки килимів, деякі з них були виготовлені у міжвоєнний період, коли діяла фабрика М. Хамули. Велика кількість експонатів дала можливість підготувати діючу виставку ткацтва та текстилю у приміщенні навчально-виробничого комплексу «Мозаїка» в Глинянах.

Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

Другим  надзвичайно цікавим пунктом нового туристичного маршруту  у недалекому майбутньому стане «Панська садиба XIX ст.» в селі Журавники. Музей проводить відновлювальні та реставраційні роботи цієї унікальної споруди. Після її реставрації  повністю відновиться традиційний інтер’єр та екстер’єр садиби тогочасної епохи та чудовий ландшафтний парк. Після запланованих робіт, для туристів та відвідувачів садиби будуть проводитись майстер-класи з народних ремесел, цікаві виставкові експозиції, фестивалі та ярмарки.

Крім цього на базі музею КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» щорічно проводяться міжнародні наукові семінари і конференції, в рамках яких організовуються тематичні виставки. Проблематика визначається провідними науковцями відповідно до актуальних питань сучасної історичної науки. На даний час на базі музею було проведено вісім міжнародних наукових конференцій, участь в яких взяли дослідники з різних наукових центрів України, Польщі, Румунії, Грузії, Росії, Білорусії, Молдови, Німеччини та ін. країн. В рамках минулорічної конференції «Освоєння простору: житло, поселення, регіон» було відкрито тематичну виставку, на якій експонуються матеріали попередніх археологічних досліджень, що проводились на пам’ятках Лисівка, Жупан.

Історико-краєзнавчий музей м. Винники
Історико-краєзнавчий музей м. Винники

Для поповнення фондів музею новими надходженнями, Історико-краєзнавчий музей спільно з Інститутом археології Жешівського університету, Інституту археології НАН України, розпочато багаторічні дослідження пам’ятки доби енеоліту Жупан, яка зараз маркує крайній західний кордон поширення трипільської культури.

Кращі наукові статті учасників конференцій та працівників установи публікуються на сторінках періодичного наукового видання музею «Наукові студії» (з восьми опублікованих випусків, два останні музей випускає спільно з Інститутом археології Жешівського університету, Польща).

ЧАСТКА

Напишіть відгук