Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери

1847
Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери

Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери – перший в Україні музей історії українського визвольного руху створений в 1996 р. До структури музею належать чотири філіали: Історико-меморіальний музей  Степана Бандери (розташований в родинному селі Старий Угринів та розповідає про історію сім’ї Степана Бандери, діяльність ОУН, УПА на теренах Калущини) , Меморіальний комплекс “Дем’янів Лаз” (створений на місці розстрілів органами НКВД жителів Прикарпаття на початку літа 1941 р.), Музей визвольних змагань Карпатського краю (діє в м.Косові і розповідає про розвиток українського визвольного руху на теренах Гуцульщини), музей «Підпільна штаб-квартира Романа Шухевича» ( функціонує в с. Княгиничі Рогатинського р-ну).

Меморіальний комплекс "Дем’янів Лаз"
Меморіальний комплекс “Дем’янів Лаз”

Головний  музей знаходиться недалеко від центрального залізничного та автобусного вокзалів (10 хвилин ходьби),  на одній з найгарніших вулиць м. Івано-Франківська – вул. Тарнавського, 22.   Експозиція музею розташована в чотирьох залах двоповерхового будинку, збудованого  у 1902 р.  міським радником   українцем Владиславом Луцьким (1841-1911). У музеї експонуються пам”ятки, що висвітлюють історію визвольної боротьби та державотворчі процеси на території Західної України, зокрема Прикарпаття, охоплюючи часові проміжки від періоду Галицько-Волинського князівства до подій, що відбувалися  у ХХ ст.. Особливу увагу приділено історії збройної боротьби за Українську державність в лавах легіону УСС, УГА, УПА у І-ій половині 20 ст.

Фрагмент експозиції меморіального комплексу "Дем’янів Лаз"
Фрагмент експозиції меморіального комплексу “Дем’янів Лаз”

Десятиліттями радянська влада паплюжила героїчні сторінки українського визвольного руху, проте не змогла знищити його історії, як і тих людей, які були її носіями. Зі стін музейної експозиції, колишні політв’язні розповідають про важку боротьбу українців за свою державність, які пройшовши війни, сталінські тюрми й табори, пронесли в своїй пам’яті героїчне минуле і не скорилися.

Історико-меморіальний музей Степана Бандери
Історико-меморіальний музей Степана Бандери

У 1989 р. товариство “Меморіал”, під час розкопок восени 1989 р., віднайшло серед останків розстріляних каральними органами комуністичного режиму СРСР, особисті речі та документи загиблих. В 1990-х роках на Рогатинщині та Косівщині, волею випадку було знайдено архів  служби пропаганди Української Повстанської Армії та Організації Українських Націоналістів. Особливу увагу дослідників привернув фотоархів ТВ “Гуцульщина” УПА, знайдений у червні 1999 р на обійсті родини Кіщуків (присілок Липний у селі Яворів Косівського району).   Всі ці речові та документальні матеріали склали основу музейного фонду. Розміщені в експозиції предмети цілковито спростовують міфи, створені радянської історичною школою,  виносять на світло події, що замовчувались, або трактувались як ворожі та небезпечні в часи існування  СРСР.

Фрагмент експозиції. Макет криївки  Служби пропаганди УПА.Філіал музею в Косові
Фрагмент експозиції. Макет криївки Служби пропаганди УПА.Філіал музею в Косові

Адреси головного музею та філіалів.

м. Івано-Франківськ,  вул. Тарнавського, 22.
Музей працює з 10.00 до 17.00. Вихідний –неділя.Тел. (03422) 4-80-14, 54-80-22, м.т. 0 50 609 57 21.

Історико-меморіальний музей С. Бандери (Калуський район с. Старий Угринів, вул. Бандери, 48, тел. (03472) 9-74-23, 9-75-17).

Музей визвольних змагань  Карпатського краю (м. Косів, вул Незалежності, 55, тел. (03478) 2-41-72).

Меморіальний комплекс “Дем’янів Лаз”  (м. Івано-Франківськ, вул. Дем’янів Лаз, 20).

Музей «Підпільна штаб-квартира Романа Шухевича  (Рогатинський район, с.  Княгиничі, вул. Шухевича, 7А).

 

 

 

Напишіть відгук