Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери – перший в Україні музей історії українського визвольного руху створений в 1996 р. До структури музею належать чотири філіали: Історико-меморіальний музей Степана Бандери (розташований в родинному селі Старий Угринів та розповідає про історію сім’ї Степана Бандери, діяльність ОУН, УПА на теренах Калущини) , Меморіальний комплекс “Дем’янів Лаз” (створений на місці розстрілів органами НКВД жителів Прикарпаття на початку літа 1941 р.), Музей визвольних змагань Карпатського краю (діє в м.Косові і розповідає про розвиток українського визвольного руху на теренах Гуцульщини), музей «Підпільна штаб-квартира Романа Шухевича» ( функціонує в с. Княгиничі Рогатинського р-ну).

Головний музей знаходиться недалеко від центрального залізничного та автобусного вокзалів (10 хвилин ходьби), на одній з найгарніших вулиць м. Івано-Франківська – вул. Тарнавського, 22. Експозиція музею розташована в чотирьох залах двоповерхового будинку, збудованого у 1902 р. міським радником українцем Владиславом Луцьким (1841-1911). У музеї експонуються пам”ятки, що висвітлюють історію визвольної боротьби та державотворчі процеси на території Західної України, зокрема Прикарпаття, охоплюючи часові проміжки від періоду Галицько-Волинського князівства до подій, що відбувалися у ХХ ст.. Особливу увагу приділено історії збройної боротьби за Українську державність в лавах легіону УСС, УГА, УПА у І-ій половині 20 ст.

Десятиліттями радянська влада паплюжила героїчні сторінки українського визвольного руху, проте не змогла знищити його історії, як і тих людей, які були її носіями. Зі стін музейної експозиції, колишні політв’язні розповідають про важку боротьбу українців за свою державність, які пройшовши війни, сталінські тюрми й табори, пронесли в своїй пам’яті героїчне минуле і не скорилися.

У 1989 р. товариство “Меморіал”, під час розкопок восени 1989 р., віднайшло серед останків розстріляних каральними органами комуністичного режиму СРСР, особисті речі та документи загиблих. В 1990-х роках на Рогатинщині та Косівщині, волею випадку було знайдено архів служби пропаганди Української Повстанської Армії та Організації Українських Націоналістів. Особливу увагу дослідників привернув фотоархів ТВ “Гуцульщина” УПА, знайдений у червні 1999 р на обійсті родини Кіщуків (присілок Липний у селі Яворів Косівського району). Всі ці речові та документальні матеріали склали основу музейного фонду. Розміщені в експозиції предмети цілковито спростовують міфи, створені радянської історичною школою, виносять на світло події, що замовчувались, або трактувались як ворожі та небезпечні в часи існування СРСР.

Адреси головного музею та філіалів.
м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 22.
Музей працює з 10.00 до 17.00. Вихідний –неділя.Тел. (03422) 4-80-14, 54-80-22, м.т. 0 50 609 57 21.
Історико-меморіальний музей С. Бандери (Калуський район с. Старий Угринів, вул. Бандери, 48, тел. (03472) 9-74-23, 9-75-17).
Музей визвольних змагань Карпатського краю (м. Косів, вул Незалежності, 55, тел. (03478) 2-41-72).
Меморіальний комплекс “Дем’янів Лаз” (м. Івано-Франківськ, вул. Дем’янів Лаз, 20).
Музей «Підпільна штаб-квартира Романа Шухевича (Рогатинський район, с. Княгиничі, вул. Шухевича, 7А).