Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

2150
Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

Музей етнографії та художнього промислу ІН НАН України – найбільший спеціалізований етнографічний музей у державі, провідний центр науково-збиральницької роботи. Заснований у 1951 році внаслідок об’єднання Державного етнографічного музею і Музею художнього промислу. Його фонди – це скарбниця пам’яток традиційної культури народного мистецтва українців, а також зразків декоративно-прикладного мистецтва багатьох народів світу.

Етнографічна експозиція Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
Етнографічна експозиція Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

Фондові збірки Музею нараховують понад 100 тис. пам’яток. Умовно вони поділені на дві великі групи: етнографічну та художніх промислів. Постійна експозиція музею розгорнута у головному корпусі (пр. Свободи, 15), де представлено декоративно-ужиткове мистецтво Європи кін. XV – першої трет. ХХ століття: меблі, порцеляна, фаянс, скло, годинники, тканина, метал, плакат; а також у філії (пл. Ринок, 10) – експонується культура і побут українців кін. ХІХ – поч. ХХ століття: господарські знаряддя, народні художні промисли, одяг, інтер’єри народного житла. Найчисельніша у музейному зібранні колекція української народної вишивки, одягу, килимів і тканини майже з усіх областей України, яка нараховує понад 35 тис. пам’яток. До неї належать також збірки чоловічого та жіночого взуття, жіночих прикрас і головних уборів, церковної тканини та священичого одягу грецького і римського обрядів. Музей володіє унікальною та єдиною в Україні колекцією коптських тканин, надзвичайно цінною колекцією вірменських килимів ХVII–XIX ст., найбільшою в Україні збіркою єврейських культових і ужиткових тканин ХVШ–ХХ ст., золототканими поясами ХVШ–ХІХ ст. У музейних фондах зберігаються знаряддя праці сільського господарства та домашніх ремесел українців, художні вироби з дерева, народна та сучасна кераміка, вироби з шкіри, народна іграшка України, а також Польщі, Росії, Литви, Франції, Швеції, Фінляндії та ін. Музей володіє найбільшою та найповнішою в Україні колекцією українських народних писанок, що налічує близько 12 тис. пам’яток. Багатою є збірка порцеляни, фаянсу, майоліки, художнього скла Європи та Сходу(бл. 18 тис. пам’яток). В унікальній колекції меблів представлені зразки меблярського мистецтва Італії, Німеччини, Англії, Франції, України, Польщі, Росії, Австрії, Голландії від епохи Ренесансу до Сецесії.

Збірка годинників Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
Збірка годинників Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України

Музейна збірка годинників – найбільша й найцінніша в Україні. Близько 450 пам’яток репрезентують різні країни, епохи, стилі, майстрів. Найдавніший годинник датується 1562 роком. Перлиною музейної збірки є фонд дорогоцінних речей: ювелірні вироби, емалі, віяла, люльки, скриньки, печатки. Серед фондових збірок вагоме місце займає збірка світового плакату кін. ХІХ–перш. третини ХХ ст. (бл. 12 тис. пам’яток). Вона репрезентує твори плакатного мистецтва України, Франції, Польщі, Австрії, Німеччини, Іспанії, Угорщини, Чехії, Румунії, Бельгії, Швейцарії, Росії, США. Тут представлені такі майстри, як А. Тулуз-Лотрек, А. Муха, П. Бонар, Т.Ґроновський, С.Норблін, К.Фрич, Кассандр, П. Холодний, П.Ковжун.

Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства  НАН України працює щодня, крім понеділка від 11.00 до 17.30;
каса працює до 17.00; екскурсійні квитки продаються до 16.30.
Адреса: м. Львів, проспект Свободи, 15
м. Львів, площа Ринок, 10.
Телефон для довідок: 297 01 57.

Вартість послуг:
Квиток для дорослих: 20 грн.
Квиток для учнів, студентів та пенсіонерів: 10 грн.
Квиток для дітей від 5 років: 5 грн.
Екскурсія для дорослих: 60 грн.
Екскурсія для дітей, учнів, студентів та пенсіонерів: 40 грн.
Фотографування: 10 грн.
Відеозйомка: 30 грн.
Фотосесія: 200 грн.

Напишіть відгук