Музей мистецтв Прикарпаття

2345
Музей мистецтв Прикарпаття

Музей мистецтв Прикарпаття (раніше – Івано-Франківський обласний художній музей) розпочав свою діяльність 18 травня 1980 р. і розміщується у найдавнішій архітектурній пам’ятці міста – колишньому римсько-католицькому колегіальному костелі Непорочного Зачаття Діви Марії, святих Андрія і Станіслава (1672–1703).

Загальний вигляд головної нави костелу в першій половині ХХ ст.
Загальний вигляд головної нави костелу в першій половині ХХ ст.

Храм зводився на основі креслень французького архітектора Франсуа Корассіні коштом засновника міста польського магната Андрія Потоцького, який разом зі своєю родиною знайшов свій останній притулок у крипті костелу.

Залишились неушкодженими балдахіни бічних вівтарів, а окремі поліхромні скульптури 30–40-х рр. XVIII ст. з численних у минулому вівтарів тепер стали частиною експозиції музею. На склепіннях центральної нави, вівтарної частини та костельної копули можна оглянути розписи Еразма-Рудольфа Фабіанського, створені 1877 р.

Богородиця Одигітрія. Автор невідомий. Друга половина XVI ст. Дерево, левкас, темпера
Богородиця Одигітрія. Автор невідомий. Друга половина XVI ст. Дерево, левкас, темпера

Внутрішній простір споруди поділено на сектори, де розміщуються відділи: сакральне мистецтво, зарубіжне мистецтво, українське образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво. У відділі сакрального мистецтва експонуються ікони XV–XІX ст., виконані у поствізантійській манері, стилях ренесанс, бароко, рококо. Широко представлено іконописні твори народних майстрів, а також культову скульптуру професійних авторів і народну пластику малих форм. Відвідувачі мають змогу побачити барокову культову скульптуру Т. Гуттера і К. Кутченрайтера, що походить із даного костелу, М. Полейовського, Я. Оброцького, Д. Станетті.

Йоганн-Георг Пінзель. Ангели-путті. Середина XVIII ст. Дерево, різьблення
Йоганн-Георг Пінзель. Ангели-путті. Середина XVIII ст. Дерево, різьблення

Перлиною колекції є роботи геніального майстра, «українського Мікеланджело» Йоганна-Георга Пінзеля, твори якого, зокрема, три ангели-путо, в 2012–2013 рр. були представлені на виставці «Скульптор бароко в Україні в середині XVIII сторіччя: Йоганн Георгій Пінзель» у Луврі (Париж, Франція).

Відділ зарубіжного мистецтва пропонує до перегляду твори російських, польських, австрійських, німецьких авторів XVIII–XX ст.

Ігнац Унтенбергер. Алегорія скульптури. XVIII ст. Полотно, олія
Ігнац Унтенбергер. Алегорія скульптури. XVIII ст. Полотно, олія

У відділі українського образотворчого мистецтва експонуються твори класиків західноукраїнського малярства (К. Устияновича, І. Труша, Я. Пстрака, Ю. Панькевича, О. Кульчицької, О. Сорохтея, М. Зорія, Д.-Л. Іванцева, А. Манастирського, О. Новаківського та його учнів), майстрів закарпатської та київської мистецьких шкіл та івано-франківських мистців другої половини ХХ ст.

Олекса Новаківський. Автопортрет. 1934 р. Папір, вугілля
Олекса Новаківський. Автопортрет. 1934 р. Папір, вугілля

Відділ декоративно-ужиткового мистецтва представляє твори народних майстрів з чотирьох етнокультурних регіонів Івано-Франківщини: Гуцульщини, Бойківщини, Опілля та Покуття.

Фрагмент експозиції відділу декоративно-ужиткового мистецтва
Фрагмент експозиції відділу декоративно-ужиткового мистецтва

Філією Музею мистецтв Прикарпаття є церква Зішестя Святого Духа, що має статус музею-пам’ятки дерев’яної архітектури і живопису XVI–XIX ст., та історико-краєзнавчий музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного в Рогатині. Церква Зішестя Святого Духа – один із найдавніших дерев’яних храмів України, збудований на межі XV–XVI ст., відомий також як «церква Роксолани». В ній знаходиться унікальний ренесансно-бароковий іконостас 1650 р., який є одним з трьох найдавніших і найбільш мистецьки довершених іконостасів України, що збереглися до нашого часу. В 2013 р. церкву Зішестя Святого Духа у складі номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі та Україні» одноголосно внесено до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Музей мистецтв Прикарпаття пропонує тематичні екскурсії українською, російською, польською та англійською мовами, займається виставковою роботою з метою популяризації творчості маловідомих та знаних художників, проводить культурно-мистецькі та освітні заходи.

Адреса:

Адміністрація – 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська 49,
тел. (0342) 77-65-11, факс (0342) 77-65-12, e-mail: artmuseum_if@ukr.net
Експозиція – 76018, м. Івано-Франківськ, майдан А. Шептицького 8,
тел. (0342) 53-00-39

Адреса веб-сторінки: artmuseum.org.ua

Музей працює: експозиція: вівторок – неділя з 10.00 до 17.00, вихідний день – понеділок; адміністрація: понеділок – п’ятниця з 8.30 до 17.00, вихідні дні – субота, неділя.

Філія Музею мистецтв Прикарпаття

Музей-церква Зішестя Святого Духа в Рогатині
Адреса:
77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. Роксолани, 10
Музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного
Адреса:
77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. М. Угрина-Безгрішного, 14

Контактні телефони:
(03435) 2-17-31;  (03435) 2-21-26 – адміністрація;
+38-067-8581534;  +38-050-3730183 – завідувач
Електронна скринька: museum.rogatyn@gmail.com
Адреса веб-сторінки: http://museum-rogatyn.at.ua
Графік роботи філії:
Вівторок – неділя з 10.00 до 17.00
Обідня перерва  з 13.00 до 14.00
Вихідний день – понеділок

Вхідні квитки:
для дорослих – 15 грн.
для студентів – 10 грн.
для дітей – 5 грн.

Напишіть відгук