Обласний комунальний музей Богдана Лепкого м. Бережани

2210
Обласний комунальний музей Богдана Лепкого м. Бережани
Обласний комунальний музей Богдана Лепкого м. Бережани

Музей Богдана Лепкого відкрив двері для відвідувачів 27 серпня 1995 року в самому серці давніх Бережан – Ратуші, пам’ятці архітектури XІХ ст. Спочатку діяв як відділ Тернопільського обласного краєзнавчого музею, від 2002 р. – самостійний музей у підпорядкуванні районного відділу культури, а від 2003 р. – набув статусу обласного комунального.

Богдан Лепкий (1872-1941). Автопортрет. 1907. Олівець.
Богдан Лепкий (1872-1941). Автопортрет. 1907. Олівець.

Це єдиний в Україні музей, присвячений цьому видатному діячеві української культури. Музей створений завдяки доктору Романові Смику (1918-2007), племінникові Богдана Лепкого, який і значну частину архіву письменника доставив із США у Бережани, і фінансово підтримав його створення.

Експозиція розміщена в шести залах, кожна з яких розповідає про певний період в житті та творчості Богдана Лепкого, його родину та оточення. Численні експонати відтворюють атмосферу дитинства майбутнього письменника, несуть інформацію про значну культурно-освітню роботу Лепкого серед українців в Польщі та Німеччині, висвітлюють його особисті та творчі зв’язки з науковцями, письменниками, художниками та іншими відомими діячами культури України та Польщі.

Особливу цінність представляють рукописи митця, книги з його особистої бібліотеки, яку почав збирати ще навчаючись у гімназії, а також прижиттєві видання творів Богдана Лепкого і книг, які він редагував.

Родзинкою музею є експозиція п’ятої зали, що презентує Богдана Лепкого як художника, тут розміщені: автопортрети, портрети рідних, зображення історичних осіб, українських письменників, твори яких видавав.

Основу фондової збірки музею складають матеріали з особового архіву Богдана Лепкого, цінні дарунки відомих науковців, письменників, художників, меценатів української культури та ін.

Музей здійснює науково-дослідну, культурно-просвітню, пошукову роботу задля вивчення та популяризації багатого творчого спадку Богдана Лепкого. Уже традиційними стали літературні уроки, майстер-класи, презентації книг, інсценізовані екскурсії, зустрічі з письменниками, науковцями, науково-практичні конференції, які проводяться у музеї.

Осип Курилас. Портрет Богдана Лепкого. 1910-і рр. Олія, полотно.
Осип Курилас. Портрет Богдана Лепкого. 1910-і рр. Олія, полотно.

Важливим напрямком роботи є підготовка різнопланових видань на пошану видатного письменника, перевидання його творів. Музей здобув авторитет як провідний науково-дослідний та культурно-освітній центр в галузі лепкознавства.

Працівники музею завжди радо зустрічають усіх, хто хоче пізнати життєвий і творчий шлях Б. Лепкого, зануритись у неповторний світ лепківського слова.

В цьому будинку, де вчився і вчив Великий Син Золотого Поділля, й досі витає дух особливого поетичного світосприймання. Тут можна почерпнути особливий настрій для творчості та людського спілкування.

Контактна інформація:
Адреса музею:
пл. Ринок, 1. м. Бережани. Тернопільська обл. 47501
тел. (03548) 2-21-86
E-mail: museumLepkiy@ukr.net
www.lepkiy.te.ua
Директор – Ухман Ірина Василівна (0673517980)

Графік роботи:
Понеділок – п’ятниця – з 1000 до 1800 год.
Субота, неділя – з 1000 до 1600 год.
Неекспозиційний день – середа.

Напишіть відгук