Рівненський обласний краєзнавчий музей

2471
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей

Перший музей у Рівному створено 1906 року, він перейняв естафету першого сільського музею в Україні, організованого бароном Ф. Штейнгелем у селі Городок. У роки Першої світової війни музей було пограбовано. Багато унікальних експонатів зникли безслідно. У 20-ті роки відновлено місцевий музей природничого профілю. З 1936 року у місті розпочинає діяти господарський музей Волині. На його базі у лютому 1940 року організовано історико-краєзнавчий музей, доля якого подібна до першого рівненського музейного закладу. У роки вже Другої світової війни усі експонати вивезені до Німеччини. У 1944 році музей відновлює свою роботу збираючи, зберігаючи та представляючи для широкого загалу матеріали, що ілюструють історичне минуле та природні особливості краю.

У 1975 році музею передано приміщення колишньої гімназії (1839), історія якого пов’язана з іменами Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша, Михайла Драгоманова, Володимира Короленка. Окрім навчального закладу (який ще мав статус реального училища) у стінах цього приміщення перебував департамент освіти уряду Директорії, який очолював Іван Огієнко, кураторіум округу шкільного Волинського воєводства, рейсхскомісаріат «Україна», та обком КПУ.

Рівненський обласний краєзнавчий музей. Зала природи.
Рівненський обласний краєзнавчий музей. Зала природи.

Будинок збудований у стилі провінційного класицизму. Ця найкраща пам’ятка архітектури ХІХ ст. по праву розмістила у своїх залах історичні та природні набутки Рівненщини. Музейна експозиція відкрита у грудні 1978 року.

Сьогодні у Рівненському обласному краєзнавчому експонується та зберігається близько 140 тис. предметів музейного значення. Вони представляють археологічну, етнографічну, нумізматичну, природничу колекції, документи, нагороди, особисті речі  відомих діячів краю. Особливе місце в музейній збірці належить творам волинського іконопису, предметам козацької доби, колекції стародруків та роботам уродженця Рівненщини  відомого Європейського скульптора Томаша-Оскара Сосновського. Щороку музейні фонди поповнюються новими надходженнями, які є результатом наукових експедицій, праці з старожилами, колекціонерами, краєзнавцями. Музей нараховує сім відділів та п’ять секторів. Три відділи краєзнавчого мають власні експозиції. Це – літературний музей Уласа Смчука, музей бурштину розміщені у Рівному по вул. Симона Петлюри, 17 та Сарненський історико-етнографічний музей.

Томаш-Оскар Сосновський. Оплакування Христа. сер. ХІХ ст. Мармур
Томаш-Оскар Сосновський. Оплакування Христа. сер. ХІХ ст. Мармур

Активною є виставкова діяльність Рівненського краєзнавчого музею. Зали музею приймають виставки музеїв, приватних колекцій, художників, народних майстрів із різних куточків світу. Значний інтерес для відвідувачів становлять постійнодіючі виставки “Наш край у роки Другої світової війни”, “А за ту волю золотую пролила Волинь кров свою” (створення та діяльність Української Повстанської Армії), «Музейний арсенал (виставка холодної та вогнепальної зброї), “Старе Рівне” (життєпис міста та його мешканці).

Оригінальними є експозиції, що представляють археологічні та етнографічні матеріали. Красу, неповторність та  самобутність Рівненщини не можна не відчути  у залах, що розповідають про рослинний та тваринний світ, водні багатства, геологію краю, волинський бурштин.

Експонати обласного музею неодноразово представляли місто  на виставках, що проходили у Острозі, Луцьку, Дніпропетровську, Києві, Кракові, Ванкувері, Замості, а торговицький скарб у числі коштовностей України бачили у багатьох європейських країнах.

Богородиця Одигітрія кінець ХІІІ ст.
Богородиця Одигітрія кінець ХІІІ ст.

З 2008 року на протязі трьох років у музеї проходило щотижневе телевізійне інтелектуально-ігрове шоу “День в музеї”, що демонструвалось на каналі РТБ.  Цей, спільний з рівненським телебаченням проект став  переможцем ІІ Всеукраїнського музейного фестивалю (Дніпропетровський історичний музей).

На території музею розміщено оглядовий майданчик, де експонуються козацький човен ХVII ст., різні види артилерійського озброєння, автомобілі сер. ХХ ст. та літак ЯК-50, інші експонати.

Рівненський обласний краєзнавчий музей. Зала Край в ХІV-поч.ХVІІ ст.
Рівненський обласний краєзнавчий музей. Зала Край в ХІV-поч.ХVІІ ст.Hsdy

Традиційним  для жителів Рівного та області стало проведення у травневі дні фольклорно-етнографічного свята “Музейні гостини”, на яке приїздять народні умільці з Рівненщини та сусідніх областей. У цей день майдан перед музеєм перетворюється у багатобарвний ярмарок, на якому можна придбати чи просто помилуватися витворами народних умільців України, взяти участь у конкурсах,  потанцювати та поспівати разом із фольклорними колективами краю.

Щорічно поріг музею переступають десятки тисяч відвідувачів із багатьох куточків світу. Побувавши у цьому храмі історії, культури та природи гості музею залишають тут частинку своїх сердець, теплота яких допомагає музейним працівникам шукати, зберігати та представляти для широкого загалу унікальні експонати різних епох. Ви переконаєтесь у цьому також, якщо завітаєте до будинку по вулиці Драгоманова, 19, зали якого не залишать Вас байдужими.

ЧАСТКА

Напишіть відгук