Забуті храми по обидва боки Бугу у світлинах Пьотра Дурака

1820
Забуті храми по обидва боки Бугу у світлина Пьотра Дурака

У неділю, 2 квітня 2017 року в “Історико-краєзнавчому музеї” (м. Львів-Винники, вул. Івасюка 5) відкрилася виставка світлин польського письменника, публіциста і фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.

Експозиція виставки світлин фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.
Експозиція виставки світлин фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.

Відкриття виставки зібрало чимало небайдужих до долі знищених сакральних об’єктів на території Польщі та України, як символу трагедії двох народів.

Міський голова Винник Володимир Квурт
Міський голова Винник Володимир Квурт

«Операція «Вісла» принесла багато трагедії у кожну сім’ю по обидва боки кордону і про це сьогодні варто пам’ятати.  Пам’ятати не як наслідок якихось протистоянь  і непорозумінь, а саме пам’ятати, що жили два народи, які знаходили порозуміння і бачили своє майбутнє у співпраці. Сьогоднішні світлини – це згадування про те, що українці і поляки молилися в храмі. Сьогодні ці храми стоять порожні. Що з ними робити треба вирішувати всім нам, як зберегти їх для наступних поколінь – зазначив на відкритті міський голова Винник Володимир Квурт.

Проект «По обидва боки Богу» представляє світлини зруйнованих церков на території Польщі та римо-католицьких костелів в Україні. На прикладі яких автор піднімає питання знищених храмів.

Пьотр Дурак
Пьотр Дурак

«На виставці представлено 50 світлин із багатьох тисяч, які я зібрав. Понад вісім років я їжджу та фотографую польські замкнуті, зруйновані, спустошені церкви, які я називаю «вигнаними святинями». Адже не тільки людина може бути вигнаною, але і святиня. Хоча вона й стоїть на одному місці, але є вигнаною, бо коли людей  виселяють  з власних домівок не з власної волі, вони не можуть забрати храм з собою» – поділився автор свілин Пьотр Дурак.

Експозиція виставки світлин фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.
Експозиція виставки світлин фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.

Під час своїх подорожей фотографу вдалося дістатися до 58 забутих і закинутих церков у Польщі і до кількох десятків святинь в Україні, які розділяє символічний кордон — річка Буг.

Директор "Історико-краєзнавчого музею" Ігор Тимець
Директор “Історико-краєзнавчого музею” Ігор Тимець

«Сьогодні ми маємо прикласти всі зусилля, аби врятувати пам’ятки. Адже польські костели настільки ж цінні пам’ятки, як і українські церкви. Польські костели будувалися не лише польськими зодчими, вони будувались і українськими майстрами і дуже часто, це були майстри відомі не лише в Україні, а й за її межами. Так само і церкви. І сьогодні це має бути основним завданням двох урядів – не звинувачувати, не шукати дешевої політики, а прикласти максимум зусиль для того, щоб зберегти це багатство, цю культуру, щоб дати можливість нам через декілька років побачити відреставровані храми. Щоб через десять років наші діти побачили виставку уже врятованих святинь» – зауважив директор “Історико-краєзнавчого музею” Ігор Тимець.

Презентація видання «Świątynie wygnane»
Презентація видання «Świątynie wygnane»

Під час відкриття виставки також відбулася презентація видання «Świątynie wygnane», в якому представлені фотографії всіх покинутих греко-католицьких церков. Автор показує інтер’єри храмів, у яких сьогодні більше не проводяться богослужіння і які не віднесено до жодних музеїв.

Експозиція виставки світлин фотомитця Пьотра Дурака ”По обидва боки Бугу”.

Оглянути експозицію виставки можна впродовж квітня 2017 року у виставкових залах “Історико-краєзнавчого музею” м.Винники.

Довідково.

Пьотр Дурак – випускник полоністики і докторант літературознавства Ряшівського університету. Видав дві збірки поезій: „Віднайти себе” (2006), „Вітроломний” (2008), а також дві повісті: „Останній рік” (2007, 2009), „Велосипедні щоденники”(2011). Автор літературного блогу „Репортаж із туману”.

2007 року отримав почесну нагороду ім. Анджея і Брутуса Струмськіх за найцікавіший поетичний дебют Підкарпаття. Зараз працює редактором регіонального тижневика “Korso” і викладає у Вищій торговій школі в Радомі (філія в Мєльцу). Фотографією він захоплюється з 2008 року. Попри численні пропозиції, відмовляється брати участь у фотографічних конкурсах. Між іншими, отримав номінацію до нагороди Товариства локальної преси за найкращу фотографію в ЗМІ 2014 року.

Його зачаровує складність малювання світлом — фотографує залишені копальні, бункери і підземелля Європи.

 

Напишіть відгук